
'Molen wordt bijna helemaal uit elkaar gehaald’
Molen de Vink in Herveld vanwege herstelwerk lang uit roulatie
HERVELD – Het geld voor de restauratie is bijna binnen. Tot opluchting van Stichting Molen de Vink in Herveld. Het herstelwerk gaat lang duren. De molen is naar verwachting een jaar uit de roulatie. Dat onderwerp wordt zeker besproken tijdens de Molendagen op 9 en 10 mei.
Door Vincent Bos
De restauratie van de standerdmolen aan de Stenenkamerstraat in Herveld is noodzakelijk. De molen is op leeftijd en heeft geleden onder de invloed van gebruik, weer en wind en vraat door onder meer de boktorkever. De molen is meer dan driehonderd jaar oud. En als enige in de regio nog in originele staat.
Maar nu moet er veel gebeuren. “De molen wordt bijkans helemaal uit elkaar gehaald", zegt voorzitter Wim Huijbrechts van Stichting Molen de Vink. De molen is sinds 2012 eigendom van de stichting.
Zo worden de wieken vervangen. "Die mogen bij voorkeur niet ouder zijn dan dertig jaar", meldt hij. "Op plaatsen waar je normaal niet bij kunt, is sprake van houtrot. De verbindingen met de hoekstijlen moeten uit elkaar worden gehaald. De kruisplaten, twee balken waarop de standerd rust, worden vervangen."
Molen intact houden
"We willen de molen zo intact mogelijk houden. Er zijn balken met inscriptie. Die willen we behouden", zegt Wim Huijbrechts. De werkzaamheden beginnen eind oktober, begin november. "We blijven van alles rondom de molen doen. Tijdens de Nationale Molendagen staan er kramen. Onze vrijwilligers, het zijn er zo'n tien, helpen daarbij."
Voor de restauratie is zes ton nodig. De provincie Gelderland subsidieert de helft. Voor de andere drie ton draait Stichting de Molen de Vink zelf op. Er is inmiddels 220.000 euro binnen dankzij acties, schenkingen en sponsors. "Voor het resterende deel van 80.000 euro willen we een lening aanvragen bij het Nationale Restauratie Fonds (NRF). “We hebben goede hoop dat dit lukt", zegt Wim Huijbrechts.
“Die lening houdt in dat we per jaar zo'n vierduizend euro moeten aflossen. Dat mag geen probleem zijn want we hebben een trouwe en grote groep donateurs, sponsors en vrienden van Stichting Molen de Vink. Bovendien ontvangen we geld uit subsidies en van fondsen."
Frituuractie
Wat erg goed loopt is de frituuractie. Huijbrechts daarover: "Mensen die thuis frituren moedigen we aan die olie naar de gemeentewerf te brengen. Wij krijgen daar geld voor. We zitten al aan de duizend euro."
De stichting koesterde de hoop het winkeltje bij de molen te kunnen kopen. Maar daar kan een streep doorheen nu er voor dat gebouw een nieuwe eigenaar is gevonden. Het betekent wel dat er nog een gebouw moet komen voor de molenaars. "We hopen daar met de gemeente Overbetuwe uit te komen. Want de molenaars moeten wel een mogelijkheid hebben om naar het toilet te gaan en we moeten een ruimte hebben om bezoekers te ontvangen."

